יואב ארנוני
עובד סוציאלי גיל שלישי ומתעד במשפחה ובקהילה

מנוסה בלווי משפחות רבות במסגרת אשפוז והוספיס בית צבר, דיור מוגן, ובקליניקה הפרטית, לצד הנחיית קבוצות לסובלים מדמנציה.

יואב ארנוני, עובד סוציאלי ומתעד לגיל השלישי, יזם 'פסיפס סרטי חיים' - מיזם להעצמת האדם המבוגר על ידי העמקת זכרונות שמורים ותיעודם בוידאו, ליצירת מפגש בינדורי ומחבר על המסך. מנוסה בלווי משפחות רבות במסגרת אשפוז והוספיס בית צבר, דיור מוגן, ובקליניקה הפרטית, לצד הנחיית קבוצות לסובלים מדמנציה.

בגישתי הטיפולית ומתוך נסיון רב, סיפור חייו של אדם הוא המפתח להעצמתו. שם שוכנים שורשיו, כוחותיו וגאוותו. כשהזכרון משתנה, הבטחון העצמי והפנימי מתערער. דווקא אז העבודה להגעה לזכרונות שמורים מהווה חיזוק לקרקע פנימית שמעצימה את תחושת השליטה של האדם. 

כשמתגלה זכרון שמור (סיפור, שיר, זמזום, מלאכת יד...) , האדם חש מחובר לעצמו, לעיתים פניו ועיניו מספרות זאת. רגעים כאלה ניתן להעצים ע"י תיעודם בוידאו, הן עבור האדם שיכול להתבונן בזכרונותיו מהצד בשימוש בממואפ, והן עבור הערך ההסטורי של המשפחה. שילוב הזכרונות המצולמים בממואפ יכול לשקף ולהדהד את הזכרונות השמורים חזרה לאדם דרך המסך, ולעודד חיוניות ותחושת ערך.

המטרה היא להצטרף לאדם, להקשיב לסיפורו, לאתר קטעים שמורים ויכולות שמורות שהגוף זוכר, לתעדם ולצלמם, ולהכין סרט / סרטון אותו ניתן יהיה לפרוס לחלקים ולהקרינם כרצף או בנפרד במסך ממואפ, כחלק מסדר היום לעידוד פעילות, שיפור מצב הרוח והעצמה, ועוד.

בנוסף, כמטפל המנוסה בליווי משפחות המתמודדות עם שינוי, ומבוגרים המתמודדים עם ירידת זכרון או מחלה מאיימת חיים, אני מלווה באופן פרטני בקליניקה בקיבוץ חנתון בגליל, או בזום / טלפון. הליווי כולל הקשבה ותמיכה רגשית, מיפוי הבעיות ודרכי התמודדות, גישור רגיש בין עמדות שונות, הכוונה למיצוי זכויות ולשירותים בקהילה ועוד.